Anna Noculak
01 Sier

Czy post przerywany Intermittent fasting (ang. IF) odchudza?

W ostatnim czasie sporą popularności cięszy się tzw. okno żywieniowe (IF). Z dostępnych w sieci informacji można onieść wrażenie, że jest to doskonały sposób na reduckję masy ciała. Czy aby na pewno?

Post przerwywany polega na naprzemiennym okresie jedzenia i postu. Jest wiele odmian Intermittent fasting, do najpopularnieszych należą 16/8 (przez 16 godzin pościmy i 8 godzin jemy) oraz 20/4 (20 h pościmy i 4 h jemy).

Stosowanie okna żywieniowego aby schudnąć nie przyniesie efektów, jeśli nie doprowadzimy do deficytu energetycznego, który jest jedyną metodą redukcji tkanki tłuszczowej. Post przerwywany może być jednak narzędziem, które wspomoże trzymanie się diety i uzyskanie deficytu u osób, które wieczorami niekontrolowanie podjadają wysokokaloryczne przekąski. Narzucenie restrykcji czasu wg wielu pacjentów wpływa na ich motywację i brak podjadania. Przy dobrym zbilansowaniu posiłków może być dobrą strategią dla osób nie mających możliwości częstego spożywania posiłków.

Stosując post przerywany jedząc taką samą ilość kalorii jak w 4-5 posiłkach dziennie (bez diety IF) schudniemy tyle samo.

Zastosowanie postu przerywanego może poprawić parametry gospodarki węglowodanowej poprzez polepszenie metabolizmu glukozy i zwiększeniu wrażliwości tkanek na insulinę. Są również przesłanki, które mówią o pozytywnym wpływie IF na arametry lipidowe. 

Wadą postu przerwyanego może być niskie spożycie warzyw i owoców, produktów pelnizarnistych, ktre ciężko przejeść w czasie okna żywieniowego. Ograniczenie czasowe IF sprawiają, że podczas okna żywieniowego istnieje prawdopodobieństwo spożywania „wszystkiego”, m.in. wysokoprzetworzonej żywności, tym samym sprawiając, że dieta staje się uboga w wartościowe składniki odżywcze.

Kto nie powienien stosować okna żywieniowego?

IF może być niekorzystny dla sportowców i osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, które mają bardzo wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Nie jest wskazany również dla kobiet w ciąży i karmiących, dzieci, osób z chorobami przewodu pokarmowego, niektórymi zabrzeniami hormonalnymi i diabetyków.

Twój komentarz
POKAŻ